43 gadus vecā Marija (vārds mainīts): Šodien es, lietojot vajadzīgās zāles, jūtos daudz brīvāk.
Marija, kura jau ilgāk nekā trīsdesmit gadus cieš no migrēnas lēkmēm, stāsta, ka cīņa ar šo slimību ilgu laiku bija balstīta uz pastāvīgiem izaicinājumiem. Ceļš uz precīzu slimības diagnozi, ilgi piemērotu zāļu meklējumi, neparedzamas stipru sāpju lēkmes
ir tikai viena monētas puse. Kā stāsta sarunbiedre, migrēna ietekmē arī dzīvesveidu, un pielāgoties šīm pārmaiņām dažkārt nemaz nav tik viegli. Tāpat arī apkārtējie ne vienmēr saprot cilvēkus, kuri piedzīvo migrēnas lēkmes.
- Kad un kā Jūs saslimāt ar migrēnu?
– Viss sākās jau sen , kad vēl gāju bērnudārzā, tātad var teikt, ka ar migrēnu esmu pazīstama teju visu mūžu.
– Kā Jūs sapratāt, ka tās nav vienkāršas galvassāpes, bet gan migrēna?
– Toreiz par migrēnu zināja maz, šī slimība ilgi netika atpazīta un konkrēti nosaukta pat ārstu vidū. Tāpēc man tā oficiāli tika diagnosticēta apmēram pirms divdesmit gadiem. Visus gadus pirms diagnozes es vienkārši cietu, jo neviens nesaprata un neatzina manu slimību.
- Kā Jūs šodien cīnāties ar migrēnu? Vai Jūs lietojat zāles?
– Mana galvenā migrēnas apkarošanas metode ir medikamenti. Es zāles lietoju profilaktiskā režīmā. Regulāri lietojot zāles, es kontrolēju savu slimību.
Bērnībā, kad man bija stipras galvassāpes bez zināma iemesla, es pret sāpēm lietoju nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Vēlāk tiem papildus parādījās zāles krampju nomākšanai. Tomēr profilaktiskas ārstēšanas nebija. Tagad man ir pilnīga kompleksa ārstēšanas shēma.
Tomēr pagāja ilgs laiks, līdz es beidzot atradu pareizos medikamentus, kas man patiešām palīdz.
- Kādus medikamentus, lai cīnītos ar migrēnu, Jūs lietojat?
– Profilaktiski lietoju jaunās paaudzes injicējamos medikamentus, kas novērš migrēnu, pirms tā sākusies, bet pret sāpju lēkmēm izmantoju triptānu grupas medikamentus.
– Kā Jūs uzzinājāt par šīm zālēm?
– Es pati strādāju biotehnoloģiskās farmācijas uzņēmumā Teva Baltics, bet visus medikamentus nozīmē un izraksta ārsti.
– Kā mainījās Jūsu dzīve pēc tam, kad atklājāt sev piemērotus profilaktiskus medikamentus?
– Šī slimība spēcīgi ietekmē ne tikai pacienta, bet arī viņa tuvinieku dzīvi. Migrēnas lēkmes izraisa bailes. Pirms nozīmīgiem notikumiem, pasākumiem, svētkiem. Bailes, ka lēkme uznāks tieši svarīgā dienā. Ir bail kaut ko plānot – izbraukumus, tikšanās, jo, sākoties migrēnai, sabrūk ne tikai mani, bet visas ģimenes plāni. Tā nu, sākot lietot ārstu izrakstītās zāles, bailes vienkārši mazinājās, jo tagad varu plānot savu ikdienu un aktivitātes.
- Kādas ir lielākās problēmas/izaicinājumi cīņā ar migrēnu?
– Visu šo gadu laikā esmu samierinājusies ar slimību. Taču izaicinājumi paliek nemainīgi – uztraukums, ka svarīgā vai grūtā dienā uznāks lēkme, ka tas mani spēcīgi ietekmēs un es nevarēšu tajā dienā pilnvērtīgi baudīt dzīvi. Tāpat liels izaicinājums ir apkārtējo cilvēku reakcija – tie, kuri nav saskārušies ar šo slimību, var vienkārši izrādīt aizkaitinājumu, neapmierinātību un negatīvu attieksmi. Viņiem ir grūti saprast, kā migrēnas slimnieks patiesībā jūtas lēkmes laikā.
- Kas vēl palīdz tikt galā ar migrēnu? Varbūt ir lietas, kas Jūs iedvesmo šai cīņai?
– Zāles palīdz ar to sadzīvot. Svarīgi pieminēt, ka no 2020. gada Lietuvā ir pieejama zāļu grupa, ko sauc par anti-CGRP zālēm. Šīs ir pirmās specifiskās zāles migrēnas profilaktiskai ārstēšanai. Zāles injicē subkutāni ar īpašu autoinjektoru. Injekcijas procedūra ir vienkārša, adata ir paslēpta, tāpēc procedūra nebiedē pacientu. Zāles ievada reizi mēnesī, tomēr ir arī iespēja lietot zāles ik pēc trim mēnešiem, tāpēc ārstēšana neierobežo ne personīgos plānus, ne ceļojumus. Svarīgi ir arī migrēnas dēļ mainīt dzīvesveidu, kas palīdz mazināt lēkmju biežumu: noteikta dienas kārtība, regulārs, pilnvērtīgs uzturs, pietiekams izdzertā ūdens daudzums, fiziskās aktivitātes. Man bija jāiemācās novērot, nosaukt visus elementus, kas ietekmē manu dzīvi un izraisa slimības lēkmes.
– Ko Jūs ieteiktu tiem, kuriem migrēna vēl ir jauns izaicinājums?
– Vispirms jāsazinās ar attiecīgās jomas speciālistiem, kuriem ir pietiekamas zināšanas par šo slimību. Jau pirms vizītes pie ārsta ieteiktu aizpildīt sāpju kalendāru 2‒3 mēnešiem, atzīmējot lēkmju dienas un sāpju intensitāti. Šodien Jūs pat varat lejupielādēt lietojumprogrammu savā tālrunī migrēnas progresa uzraudzībai ( Migrēnas kompass Migrēnas kompass ‒ lietotne ‒ Apps on Google Play), kas, pamatojoties uz pieejamajiem datiem, ļaus Jums un ārstiem vieglāk izdarīt precīzus secinājumus. Piemēram, ar šīs lietotnes palīdzību pamanīju, ka man biežāk ir lēkmes nedēļas nogalē, kad ķermenis atslābst pēc smagas, saspringtas darba nedēļas.
Atkārtošos, sakot, ka svarīgākais ir meklēt palīdzību pie speciālistiem, kuri izvēlēsies Jums piemērotos medikamentus un sastādīs to lietošanas plānu. Tikai tādā gadījumā ir iespējams, ka migrēna neatstās ļoti negatīvu iespaidu uz Jūsu ikdienu.
Teva izstrādātās zāles palīdz ārstēt vairāk nekā 200 miljonus cilvēku visā pasaulē. Mēs zinām, ka aiz katra pacienta slēpjas stāsts. Šie izaicinājumi mūs iedvesmo meklēt risinājumus cīņai ar dažādām veselības problēmām. Tāpat zinām, ka hroniskas slimības tā vai citādi ietekmē slimnieku dzīvi. Tāpēc esam izveidojuši vietni ar nosaukumu Rūpespar veselību, kur var atrast daudz noderīgas informācijas par šīm slimībām, pacientu stāstus un daudz ko citu. Tajā atradīsiet arī noderīgus padomus, kas palīdzēs izvairīties no veselības problēmām un ar tām cīnīties.
Apmeklējiet https://www.teva.lv/lv/latvia/rupes-par-veselibu/ un uzziniet vairāk par migrēnu un citām hroniskām slimībām.
NPS-LT-NP-00030