Ainai ir 55 gadi, viņa dzīvo Daugavpilī un strādā probācijas dienestā. Darbs ar notiesātajiem ir viņas ikdiena jau 18 gadus, bet paralēli Aina apguvusi arī interjera dizainera un arhitekta palīga specialitāti. Līdztekus atbildīgajam darbam un hobijiem Aina dzīvo un sadzīvo ar vēl vienu savas dzīves līdzgājēju – migrēnu.
Galvassāpes man sākās aptuveni 16 gadu vecumā. Man bija vienkārši slikti, mani mocīja galvassāpes un vemšana, tas atkārtojās aptuveni reizi mēnesī. Bet pirmo reizi migrēnu kā iespējamo diagnozi ārsts man noteica 21 gada vecumā – pēc dzemdībām, kad mani piemeklēja kārtējās galvassāpes. Ārsts, kurš bija atnācis apskatīt bērnu, uzdeva dažus jautājumus par galvassāpēm gan grūtniecības laikā, gan ikdienā un secināja, ka tā visdrīzāk ir migrēna. Jāatzīst, ka tajā laikā pat speciālisti ne tik labi izprata šo slimību.
Visklasiskākā situācija, kad tiek provocēta migrēnas lēkme, ir alkohola lietošana, tādēļ es jau 20 gadus atturos no alkohola lietošanas. Protams, lēkmju rašanos ietekmē arī stress, nogurums, neregulāra ēšana un arī dažādi aromāti – man, piemēram, bieži sāk sāpēt galva, kad sajūtu spēcīgas vīriešu smaržas. Arī pati šī iemesla dēļ smaržas nelietoju. Gluži kā jebkura slimība arī migrēna ar laiku pielāgojas medikamentu terapijai, un zāles, ko lietoju, pēc kāda laika nedarbojas tikpat efektīvi kā terapijas sākumā. Diemžēl migrēna vienmēr atrod ceļu pie manis. Kā es pati bieži smejos – mana migrēna saka: “Es esmu gudrāka par Tevi!” Tā diemžēl ir, jā.
Manā paziņu lokā daudziem ir galvassāpes, arī manam brālim, un jāatzīst, ka sāpes katram ir atšķirīgas. Manā gadījumā tās ir stipras sāpes galvas kreisajā pusē un vemšana. Lēkme var ilgt pat divas dienas un tās laikā es nevaru ne staigāt, ne runāt. Pašos pirmsākumos ārsti mani mierināja, ka, kļūstot vecākai, iespējams, migrēnas lēkmes varētu pāriet, bet diemžēl manā gadījumā tas nenotika. Man palika tikai sliktāk un sāpes kļuva stiprākas. Ja sākumā man pietika ar vienu pretsāpju tableti, tad pēc gadiem tā jau bija tablešu sauja, un , lai varētu iemigt, es papildus lietoju arī miega zāles. Medicīnai attīstoties, es esmu atklājusi medikamentus, kas palīdz, un jau gadu man nav bijušas stipras migrēnas lēkmes. Ar šiem medikamentiem es, ja tā var teikt, kontrolēju lēkmes.
Esmu savā dzīvē mēģinājusi ļoti daudz medikamentu – patiešām ļoti daudz! Katram ir savs ceļš, savs sāpju veids, savs unikālais organisms un sava piemērotākā ārstēšana, kas jāatrod. Zāles, kas man šobrīd palīdz, es atklāju, kad biju komandējumā ārzemēs. Toreiz sākās pēkšņas un stipras galvassāpes, tā, ka nevarēju staigāt. Vērsos slimnīcā un tur man negaidīti ātri un veiksmīgi palīdzēja. Arī šobrīd es lietoju zāles, kas man palīdz pārdzīvot migrēnas lēkmes, kā arī injekcijas migrēnas profilaksei. Profilaktiskā terapija man mazina kopējo galvassāpju biežumu un stiprumu.
Tas bija ilgs ceļš, līdz es nonācu pie šīs profilaktiskās terapijas, kas iedarbojas. Par šo terapiju uzzināju no kāda veselības aprūpes speciālista pilnīgi nejaušā sarunā. Pārrunājot ar ārstu iespējamo turpmāko terapiju, nolēmām pamēģināt šādu iespēju. Veicu vienu zāļu injekciju ik mēnesi. Ja godīgi – dzīve beidzot ir mainījusies. Šobrīd esmu pasūtījusi zāles nākamajam terapijas kursam.
Grūti pateikt, kas varētu būt piemērots visiem. Bet es ieteiktu izvairīties no alkohola lietošanas, jo tas ir klasisks migrēnas provocētājs. Veselīgs dzīvesveids – protams, katram ir sava izpratne par to, bet tas arī ir svarīgi. Es ieteiktu sākumā pamēģināt iztikt bez stipriem medikamentiem – masāžas, fizioterapija, šobrīd pieejamas arī uz galvas stiprināmas neiromodulācijas ierīces, kas citiem palīdz mazināt sāpes. Es to visu esmu mēģinājusi, bet diemžēl man tas nav palīdzējis. Tas ir ļoti individuāli, un katram ir jāatrod savs ceļš. Dažādi medikamenti ir galējais risinājums, kā tas ir manā gadījumā.
TEVA produkti ik dienu atvieglo dzīvi teju 200 miljoniem cilvēku. TEVA misija ir radīt un padarīt pieejamus produktus, kas pacientiem ļauj atrisināt dažādas ar veselību saistītas problēmas. Pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, migrēnas pacientiem šobrīd ir iespējams profilaktiski mazināt un pat novērst galvassāpju iespēju. Mēs apzināmies, ka hroniskas saslimšanas ietekmē pacienta dzīvi dažādos veidos. Tādēļ esam radījuši informācijas interneta resursu Rūpes par Veselību, kurā pacienti dalās ar savu pieredzi un dzīves stāstiem ar citiem pacientiem. Tajā atrodamas noderīgas atziņas, padomi un informācija par tehnoloģijām, kas palīdzēs atvieglot dzīvi ar hronisku saslimšanu, kā arī reāli stāsti par to, kā sadzīvot ar hronisku saslimšanu.
NPS-LT-NP-00030