Ceļošana, ja jums ir migrēna: kas jāzina pirms došanās ceļā

Getty Images / IgorTsarev

Migrēna var pavisam viegli sabojāt jūsu ceļojumu jebkurā brīdī. Daniela Ņūporta Fančera (Danielle Newport Fancher) sniedz padomus, lai tiktu galā ar simptomiem ceļojuma laikā.

Es pavisam nesen piedzīvoju migrēnu divas stundas pirms braukšanas uz lidostu, lai dotos savā brīvdienu ceļojumā. Manas somas bija sakrāmētas, un es biju patīkami satraukta par gaidāmo brīvdienu nedēļu. Bet mani pārņēma tik spēcīga migrēna, ka es fiziski nespēju nokļūt līdz lidostai.

Es biju saskumusi ne tikai par to, ka nedošos savā atvaļinājumā, lai atpūstos un jauki pavadītu laiku, bet arī par to, ka man nāksies pavadīt gultā vairākas dienas. Es nespēju pacelt galvu no spilvena, skatīties televizoru un pat aiziet līdz viesistabas dīvānam.

Situācijas, kad man sākas migrēna, bieži vien ir neparedzamas un nelaikā. Ceļošanai manā dzīvē ir svarīga nozīme, tāpēc ceļojumu netraucētai izbaudīšanai esmu izstrādājusi pāris taktikas, lai novērstu jebkādas iespējamās situācijas, kas varētu veicināt sāpju rašanos.

Tālāk sniedzu ceļošanas padomus, ja jums ikdienā ir jāsadzīvo ar migrēnu.

Nepārslogojiet sevi dienās pirms došanās ceļojumā.

Nepārpūlieties nedēļu pirms ceļojuma. Tas nav tā vērts. Nekas nevar būt sliktāk par smagu nedēļu un sabrukumu, pirms vēl ir sākušās brīvdienas.

Dzeriet ūdeni

Pāris dienas pirms došanās ceļojumā dzeriet daudz ūdens. Es vienmēr nonāku pie secinājuma, ka pats lidojums un svīšana uztraukuma dēļ ceļā uz lidostu, noved organismu pie dehidratācijas. Ir ļoti svarīgi tam sagatavoties jau iepriekš.

Paņemiet līdzi uzkodas

Ēdienreižu izlaišanai ir kategorisks nē. Es vienmēr ņemu līdzi uzkodas, dodoties brīvdienās. Reizēm es ņemu līdzi graudaugu batoniņus, jaukto riekstu maisījumu, popkornu vai pat salātus. Uzkodas būtiskas, jo tādējādi es nedodu migrēnai iespēju pārņemt manu ceļojumu.

Saglabājiet mieru

Visgrūtākais man ir saglabāt mieru, jo apkārt ir tik daudz izaicinošu lietu un notikumu, kuros ir grūti saglabāt vēsu prātu. Pirms prombraukšanas man vienmēr visu vajag iztīrīt un pabeigt iesāktās lietas. Es dievinu atgriezties tīrās mājās ar nevainojami uzklātu gultu un gandrīz tukšu darāmo darbu sarakstu.

Ceļojumus vēl labākus padara apziņa, ka zinu, ka esmu pabeigusi visus darāmos darbus, un mani sagaidīs omulīga un brīnišķīga istaba, atgriežoties mājās pēc ceļojuma.

Tiklīdz manās mājās viss būs apdarīts, mans nākamais solis ir nokļūšana lidostā.

Ņujorkā tas var būt diezgan apgrūtinoši, it īpaši, ja mans ceļojums notiek piektdienas pēcpusdienā, kad satiksme ir ļoti intensīva. Tāpēc plānošana un ātrāko variantu apzināšana (vai nu ar taksi, metro vai vilcienu) man sagādā diezgan lielu piepūli.

Lai varētu izvairīties no stresa pārpilniem brīžiem un nenokavētu savu reisu, es daru visu iespējamo, lai atpūstos un ieplānotu sev papildu laiku.

Tiklīdz es nokļūstu lidostā, mana iecienītā nodarbe un arī viens no veidiem, kā sevi nomierinu, ir grāmatu veikala atrašana un līdz šim nezināmas grāmatas izvēle. Es to nopērku un sāku lasīt, un bieži vien nenolieku nost līdz pat brīdim, kad esmu sasniegusi savu galamērķi.

Tas varētu izklausīties gana neprātīgi, bet grāmatas iegāde un lasīšana palīdz atbrīvoties no ceļojuma stresa, kā arī ceļā iztērēto dienu maģiski pārvērš par priekpilnu dienu, sniedzot iespēju aizbēgt prom no stresa.

Gaidāmo notikumu paredzēšana

Ceļošana ar mani, lai arī ir jautri pavadīts laiks, var ne vienmēr būt viegla maniem ceļabiedriem.

Pirms došanās ceļojumā es vienmēr atgādinu ceļabiedriem (vai tas būtu draugs, draudzene, mans mīļotais cilvēks vai ģimenes loceklis) – ceļojuma laikā pastāv iespēja, ka man sāksies migrēna, kas var izjaukt plānus. Dažreiz es varu justies pārāk nevesela, lai izbaudītu braucienu.

Man nekad nav problēmu aiziet pagulēt, kamēr citi dara savas lietas. Daži ceļabiedri pieņem šo situāciju, kamēr citi labprātāk nešķirtos un neatstātu mani vienu, kamēr jūtos nevesela.

Lai vai kā būtu, es uzskatu, ka vislabāk ir izrunāt visas potenciālās situācijas, lai visi zinātu jau iepriekš, ar ko var nākties saskarties. Tādējādi neviens netur ļaunu prātu, ja kaut kas nenotiek tā, kā bija plānots.

Ko es daru lidostā un lidojuma laikā

Tiklīdz es izeju drošības kontroli, uzreiz iegādājos lielu ūdens pudeli un tajā ielieku citronu. Esmu atklājusi, ka man labāk patīk malkot ūdeni ar citronu. Pēc drošības kontroles ir vispiemērotākais laiks, lai nodrošinātu organismu ar vajadzīgo ūdens daudzumu.

Lielas ūdens pudeles iegāde lidostā bieži vien ir ļoti dārgs prieks, bet tas ir tā vērts. Tikai ūdens pudeles svars vien liek man vēlēties to izdzert pēc iespējas ātrāk, lai mana soma nebūtu tik smaga.

Ja esmu aizmirsusi ielikt sev uzkodas, dodos meklējumos pa visu lidostu, lai atrastu uzkodas, kurās nav pārāk daudz sāls un cukura. Pat ja neesmu izsalkusi, man ir jābūt sagatavotai, ka pāris stundas man nāksies iztikt bez ierastās ēdienreizes.

Lidojuma laikā es turpinu dzert daudz ūdens. Ja kāds no stjuartiem iet garām ar ēdiena un dzērienu ratiņiem, es vienmēr palūdzu ūdeni.

Neaizmirstiet izbaudīt šo brīdi (kā arī atpūtieties)

Manī vienmēr notiek cīņa starp brīža izbaudīšanu un sevis pasargāšanu no tā, ka varu veicināt migrēnas lēkmi. Es daru visu, kas ir manos spēkos, lai izbaudītu šo brīdi pēc iespējas vairāk, kā arī uzmanītu, vai neesmu sevi pārāk pārpūlējusi un nogurdinājusi.

Šādās situācijās vislabāk ir ik pa laikam uz brīdi atpūsties un nosnausties.

Parūpējieties par atpūtu pēc brīvdienām

Kad vien tas ir iespējams, pēc atgriešanās no ceļojuma man patīk veltīt pāris dienas atpūtai, lai atgūtos no piedzīvotā ceļojuma laikā.

Tas dod man nedaudz laika. Ja esmu sevi vairāk nogurdinājusi, atvaļinājuma pēdējās dienās varu veltīt laiku atpūtai un atgūties no ceļojuma.

Atziņas

Migrēna bieži vien ir neparedzama un nenovēršama. Bieži ceļojot, ir ļoti svarīgi sagatavoties vissliktākajam iespējamajam scenārijam. Migrēna pavisam viegli jebkurā brīdī var sabojāt ceļojumu, bet, sagatavojoties ceļojumam jau pirms iekāpšanas lidmašīnā, varēsiet izbaudīt ceļojumu pēc iespējas vairāk.

 

NPS-LV-NP-00006 2020. gada augusts

    Šis raksts man šķita:


    Jums varētu interesēt...

    
    article

    Migrēna un maņu pārslodze: Padomi, kā tikt galā

    
    article

    Darbs ar migrēnu: Zināt, kad ir laiks apstāties

    Deizija Svafere
    
    article

    Migrēnas sāpju paciešanas briesmas

    
    article

    Kā es darbā apspriežu tēmu par savu migrēnu

    Daniela Ņūporta Fančera
    
    article

    Precīza diagnoze — atslēga efektīvai migrēnas ārstēšanai

    
    article

    30 gadus ar migrēnu: ikdiena, izaicinājumi un ārstēšana

    
    article

    Migrēna un svara pieaugums: vai tie ir saistīti?

    Kīra O'Rurka
    
    article

    Aktuālais par migrēnas ārstēšanas iespējām Latvijā

    Teva
    
    article

    Kāpēc jāvēršas pret migrēnas stigmatizāciju

    Kīra O'Rurka
    
    article

    Mans pēkšņais „insults” patiesībā bija hemiplēģiskā migrēna

    Sāra Aleksandere-Džordžsona