Teva jauns svītrkods cīņai ar viltotajiem medikamentiem

Tiek uzskatīts, ka viltoto medikamentu tirgus ir vislielākais krāpnieciskais tirgus pasaulē – ik gadu tā darbības rezultātā organizētās noziedzības grupējumi iegūst miljardiem dolāru

Katru gadu visā pasaulē viltoto medikamentu tirgus dēļ bojā iet tūkstošiem cilvēku, bet vēl daudzi citi tiek paralizēti vai saskaras ar smagām veselības problēmām, ko izraisījusi viltotu produktu (kas var būt bojāti vai novecojuši) lietošana 01.

Pievienojoties viltoto medikamentu apkarošanai, uzņēmums Teva ir laidis klajā jaunu, revolucionāru divdimensiju svītrkodu, kas varētu nozīmēt šo bīstamo viltoto medikamentu pārdošanas beigas. Uzņēmums iztērēja vairāk nekā 100 miljonu ASV dolāru, lai radītu jaunu serializēšanas metodi, kas nodrošina produktu autentiskumu, tā sniedzot sirdsmieru gan mazumtirgotājiem, gan patērētājiem, vienlaikus neļaujot noziedzniekiem gūt nelegālu peļņu.

Pasaules Veselības organizācija lēš, ka ieņēmumi no viltotiem medikamentiem ir aptuveni 200 miljardu ASV dolāru un veido apmēram 10–15 % no visas pasaules farmaceitisko līdzekļu tirdzniecības. Šos medikamentus iespējams pārdot gan melnajā tirgū, gan internetā, atsevišķos gadījumos viltotie medikamenti pat ir izsniegti pacientiem kā recepšu medikamenti.

Pieaugot viltoto medikamentu lietošanas apjomam visā pasaulē, uzņēmumam Teva, iestrādājot 326 iepakošanas līnijās divdimensiju svītrkodu līdz ar atbilstīgo globālo izsekošanas identifikācijas numuru,ir izdevies panākt, ka tā medikamentus viltot ir samērā sarežģīti. Uzņēmums kopā ar programmas vadītāju Galitu Meirānu (Galit Meyran), kura vada serializēšanas projektu, jau kopš 2015. gada plānoja, kā vislabāk ieviest jaunos svītrkodus.

Meirāna ir pārliecināta, ka svītrkods spēj pacientiem sniegt pārliecību par produktiem, kurus viņi lieto. "Runa ir par nelielu svītrkodu, kam ir milzīga ietekme uz mūsu pacientu veselību un kas spēj īstenot mūsu zīmola doto solījumu. Patērētājs var apliecināt, ka ir saņēmis autentisku produktu un ka neviens nepūlas viņam pārdot viltotus medikamentus".

Farmācijas nozare jau ilgi uzsver izsekošanas lomu cīņā pret viltojumiem, tomēr tas nav kavējis noziedzniekus ražot un sekmīgi pārdot viltotus medikamentus. Viltotāji atdarina visdažādākos medikamentus, sākot ar AIDS medikamentiem līdz pat pretmalārijas tabletēm, un ir iespējams aplēst, ka valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem katrs desmitais medicīniskais produkts neatbilst standartiem vai ir viltots, norāda PVO.

Meirāna, kura, lai īstenotu projektu, sadarbojās ar simtiem uzņēmuma Teva darbinieku 38 uzņēmuma filiālēs visā pasaulē, piebilst: "Uzņēmums Teva neapstājas pie produkta ražošanas un tā nogādāšanas tirgū. Mēs veicam visus iespējamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka pacienti un farmaceiti var apliecināt, ka medikaments, ko viņi tur rokā, ir autentisks uzņēmuma Teva produkts".

Pēdējos gados, lai mēģinātu apturēt viltoto medikamentu izplatību, uzņēmums ir sadarbojies ar valdībām un muitas iestādēm visā pasaulē. 2013. gadā Teva palīdzēja atklāt sarežģītu viltošanas shēmu pēc tam, kad kāds pacients Vācijā uz medikamentu iepakojuma pamanīja pareizrakstības kļūdas un sazinājās ar uzņēmumu. Reaģējot uz sniegto informāciju, Teva iegādājās nedaudz šī aizdomīgā produkta, lai to pārbaudītu savās laboratorijās, un atklāja, ka, lai gan medikaments saturēja īstas farmaceitiskās vielas, tā ražotājs – pretēji produkta informācijā apgalvotajam – nebija Teva.

Lai cīnītos ar pieaugošā viltoto medikamentu daudzuma radītajiem draudiem un rīkotos atbilstīgi normatīvajām izmaiņām, uzņēmums Teva mainīs iepakojumu miljardiem tablešu un kapsulu, kas tiek saražotas ik gadu, lai iekļautu tajā jauno svītrkodu. Uzņēmuma mērogā šī ir pirmā reize, kad projektā tikušas iesaistītas tik dažādas nodaļas un visā pasaulē sadarbojušās gan globālās, gan vietējās komandas.

Meirāna, kura agrāk strādājusi par IT riska eksperti, bet uzņēmumā Teva darbojas sešus gadus, piebilst, ka projekts ir vairāku gadu ilgas sadarbības rezultāts starp vairākiem desmitiem departamentu. "Šajā projektā bija iesaistīta patiesi globāla komanda – kā vizuālā noformējuma, tā arī iepirkumu, piegādes ķēdes un iepakošanas jomā, un tam arī bija vairāki globāla mēroga vadītāji", viņa norāda.

"Šī ir uzņēmumam būtiska globāla programma, kas ietekmēs ikvienu tā darbības jomu. Tas ir lielisks veikums, kura īstenošanā, lai dalītos ar savām zināšanām, iesaistījās ļoti daudzu dažādu departamentu darbinieki.
"Tas ir gluži kā simfoniskajā orķestrī – visiem mūziķiem, kuri spēlē dažādus instrumentus, jādarbojas saskaņoti un nevainojami precīzi, lai skaņdarbs skanētu skaidri un skanīgi," viņa piebilst. "Tas bija liels izaicinājums, bet es lepojos ar komandu, kam ir izdevies to īstenot".

Vēsture liecina, ka viltoto medikamentu lietošana industriālajās valstīs, piemēram, ASV vai Rietumeiropas valstīs, nav bijusi sevišķi izplatīta, tomēr tagad, kad daudzi patērētāji izmanto internetu, lai iegādātos lētus medikamentus, viltojumu apmērs visā pasaulē ir pieaudzis. PVO lēš, ka Āfrikā un atsevišķos Āzijas un Latīņamerikas reģionos viltotie medikamenti veido līdz pat 20–30% no visa tirgus 02. Bieži vien viltotu medikamentu pārdošana negatīvi ietekmē trešās pasaules valstīs dzīvojošos, un šādu medikamentu tirgošana arī ir atklāta stingri regulētajos ASV un ES tirgos.

Lai cīnītos ar milzīgo kaitējumu, ko nodara viltoto medikamentu lietošana, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) 2014. gadā ieviesa plānus noteikt regulējumu, kas kopš 2018. gada novembra nodrošinātu ikvienas noslēdzamas vienības serializēšanu. Piemēram sekoja arī Eiropas Savienība (ES), kas paredzēja serializēšanas ieviešanu līdz 2019. gada februārim, arī Krievijas Federācija plāno līdz 2020. gada janvārim īstenot līdzīgu regulējumu.


Zemsvītras piezīmes


Jums varētu interesēt...



VitirON Active Suscaps



Rūpēm par darbinieku mentālo labsajūtu nevajadzētu būt privilēģijai



Atbilstība ir galvenais priekšnoteikums, kas dod mums unikālo iespēju ražot zāles



Mēs veidojam saikni starp laboratorijām un ražotnēm



Veselīgu kopienu veidošana un atbildīga uzņēmējdarbība | Teva



“Teva Baltics” plāno aktīvu globālās ESG stratēģijas ieviešanu vietējā līmenī



Slimnīcas saņēmušas farmācijas kompānijas Teva ziedotās Hydroxychloroquine Sulfate tabletes cīņai...



Būt līderiem - tā ir liela atbildība par pacientiem



Sadarbība, lai taupītu ūdeni



Farmaceitu un aprūpētāju sadarbība Kanādā