Rūpēm par darbinieku mentālo labsajūtu vajadzētu būt prioritātei

Straujais dzīves temps un lielā darba slodze ik dienas pārbauda mūsu fiziskās un mentālās veselības noturību. Taču rūpes par mentālo labsajūtu ir ne tikai katra paša atbildība, bet arī darba devēja pienākums sniegt atbalstu. Mēs darba vietās pavadām aptuveni vienu trešdaļu savas dzīves. 01 Ja šajā laikā saskaramies ar mentālās veselības un labbūtības (well-being) izaicinājumiem, tas ietekmē gan katru pašu, gan darba efektivitāti, gan darba kolektīvu un visu uzņēmumu kopumā.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm katru gadu depresijas un trauksmes mazinātās produktivitātes dēļ tiek pazaudēts 1 triljons dolāru kopējā pasaules ekonomikā. 02 Un tā ir tikai “aisberga redzamā daļa”. Netieši zaudētās darba spējas slēpjas arī migrēnas, izdegšanas, atkarības, mobinga, panikas lēkmju, bipolāri afektīvo traucējumu u.c. maskās, un tas nebūt nav viss. Tādēļ, lai darbinieks justos labi un uzņēmums neciestu zaudējumus, farmācijas uzņēmums Teva Baltic par vienu no savām svarīgākajām prioritātēm ir izvirzījusi rūpes par darbinieku mentālo labsajūtu. Sarunā par to, kā uzņēmums var palīdzēt darbiniekiem saglabāt psihoemocionālo labsajūtu, piedalās Elīna Greiškalne, Vecākā personāla speciāliste Baltijā un Kristina Maciuleviciute, Personāla vadītāja Baltijā.

Kā Teva Baltic rūpējas par darbinieku mentālo veselību?

“Teva Baltic cenšas veidot tādu darba vidi, kurā darbinieki var droši paust savas vajadzības un justies sadzirdēti. Tādēļ tiek veiktas regulāras darbinieku aptaujas, attīstības pārrunas ar vadītāju, radīta droša vide, kur pārrunāt problēmjautājumus,” saka Teva Baltic vecākā personāla speciāliste Elīna Greiškalne.

“Tāpat mēs Teva Baltic sekojam līdzi darba tirgus aktualitātēm. Piemēram, aizvien populārāki kļūst elastīgi darba nosacījumi un vide. Teva Baltic saviem darbiniekiem nodrošina iespēju divas dienas nedēļā strādāt attālināti, piektdienās beigt darbu pulksten 15:00 un divas nedēļas gadā strādāt attālināti no kādas citas pasaules valsts. Tāpat uzņēmumā ir izstrādātas vadlīnijas, programmas un veidotas kopienas ar mērķi atbalstīt darbinieku mentālo labbūtību,” papildina Teva Baltic personāla vadītāja Kristina Maciuleviciute.

Apzināt virzienus, kā efektīvi īstenot psihiskās veselības iniciatīvas.

Teva Baltic piedāvā dažādus atbalsta veidus mentālās veselības un labbūtības celšanai, lai tie būtu pieejami pēc iespējas lielākai darbinieku daļai. Palīdzības mehānismiem jābūt atšķirīgiem, jo arī darbinieki un viņu problēmsituācijas atšķiras.

  • Nereti pirmais solis pretī risinājumam ir tieši simptomu vai problēmsituācijas apzināšanās. Tādēļ nozīmīgs ir informatīvais atbalsts, kā piemēram, mentālās veselības politikas priekšraksti,iknedēļas informatīvie materiāli e-pastā, kopīgas lekcijas vai mājaslapas sadaļa “Rūpes par veselību”.
  • Vietējā un globālā mērogā tiek organizētas arī dažādas kampaņas, piemēram, Vitamīns N (“n” - no vārda nature, angļu val. daba). Tas ir aicinājums darbiniekiem iet dabā un baudīt svaiga gaisa un aktīvās atpūtas veldzējošo efektu.
  • Iespēja nodrošināt elastīgumu ir būtisks sākumpunkts. Piemēram, viena no Teva prioritātēm ir atbalstīt cilvēkus, kuri strādā aprūpes sfērā vai ilgstoši rūpējas par smagi slimiem ģimenes locekļiem. Tādēļ darbiniekiem, kuri vienlaikus ir arī aprūpētāji, tiek piešķirtas 5 papildu atvaļinājuma dienas un elastīgs darba grafiks, lai parūpētos par saslimušajiem tuviniekiem.
  • Piemēroti apstākļi iekļaujošas vides radīšanā. “Mēs pašlaik domājam par to, kā veidot migrēnas pacientiem draudzīgu biroju” atklāj Elīna Greiškalne.
  • Iespējams, pats svarīgākais ir saprast, vai esošās iniciatīvas ir palīdzošas. Komunikācija un atgriezeniskā saite ir neatņemama sastāvdaļa rūpēs par darbinieku labsajūtu. “Pagājušajā gadā darbinieki anketās minēja izaicinājumus darba kolektīvā un stresu saistībā ar lielo darba apjomu. Pēc padziļinātas izpētes un atkārtotas anketēšanas par būtiskākajiem iekšējiem un ārējiem stresu izraisošiem faktoriem tika ieviestas dažādas izmaiņas darba vidē, uzlabota darba vietu ergonomika, pārskatīti sapulču grafiki,” skaidro Kristina Maciuleviciute.

Kā atpazīt ar mentālo veselību saistītas problēmas darba vidē?

Neatkarīgi no tā, vai darbinieks ir intelektuālā darba veicējs vai strādā ražošanā, izdegšana un stress ir klātesoši riski abos.
“Mums jābūt vērīgiem, lai atpazītu izdegšanas simptomus vai citus labbūtības indikatorus, un izglītotiem, lai sniegtu individuāli atbilstošu palīdzību. Tādēļ saviem vadītājiem nodrošinām apmācības un vadlīnijas, kā rīkoties kritiskās situācijās. Nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīti arī koučinga speciālisti un piedāvāta profesionālā palīdzība. Jo lielāka pieredze, jo labāk zinām, kā rīkoties dažādās situācijās.”
“Darbs maiņās, īpaši nakts stundās, var būt psihoemocionāli sarežģīts, tādēļ ne visi ir piemēroti šādam darbam. Tāpat, ja kādam darbiniekiem ir migrēna, ir ļoti svarīgi vadītājam būt [emocionāli] pieejamam, lai darbinieks tiktu uzklausīts un viņam piedāvāts korekts atbalsts,” stāsta Kristina Maciuleviciute.

Labbūtība, kas iet roku rokā ar fizisko veselību.

Teva Baltic vairākas iniciatīvas darbinieku mentālās labsajūtas un labbūtības nodrošināšanai tiešā veidā nemaz nav saistītas ar mentālo veselību. Gluži pretēji - tās āreji izskatās gaužām fiziskas. Kā saka - veselā miesā vesels gars!
No mazkustīgā dzīvesveida radītajiem veselības traucējumiem var izvairīties kaut vai ar regulārām, aktīvām pauzēm darba dienas laikā. “Šogad kopā ar darbiniekiem atkārtoti pārskatījām jautājumus par ergonomisku darba vidi, mums ir pieejamas dažādas spēles atpūtas brīžiem un Viļņas ražotnē arī galda teniss, kā arī pašlaik strādājam pie sporta telpas ierīkošanas, lai kafijas pauzes laikā varētu pamatīgāk izkustēties,” stāsta Elīna Greiškalne.
Viens no lielākajiem veiksmes stāstiem ir Baltijas mēroga pastaigu izaicinājums. Tas aizsākās Covid-19 laikā, vedinot darbiniekus vairāk laika pavadīt ārpus telpām. Katru gadu pavasarī darbinieki tiek aicināti piedalīties pastaigu izaicinājumā, pievienojoties vienotai aplikācijai, kurā soļu skaits tiek krāts gan kopīgi, gan arī ir iespēja sacensties savā starpā. Lai veicinātu darbinieku iesaisti, tiek piedāvātas arī dažādas balvas - piemēram, par katriem 100 000 soļiem, darbinieks var saņemt bezmaksas kafiju vai vitamīnus.

Ārpus darba - prom no vadītāja acīm? Jeb kā stimulēt darbiniekus rūpēties par savu mentālo veselību arī ārpus darba vides?

Bez individuālajiem faktoriem un darba vietas, mentālo veselību lielā mērā ietekmē darba un brīvā laika līdzsvars. Ne velti Teva savus darbiniekus aicina apmeklēt konferences par līdzsvara veidošanu, ārpus darba laika pievērsties hobijiem un praktizēt fiziski aktīvu dzīvesveidu. “Mēs arī finansiāli atbalstām dažādas brīvā laika pavadīšanas iniciatīvas, piemēram, dalību maratonos, pārgājienos, basketbola mačos un pat prāta spēļu vakaros,” min Kristina Maciuleviciute.

Kādēļ Teva Baltic ir būtiski to darīt?

Atbalstīt šādas iniciatīvas, meklēt individuālus risinājumus unieklausīties darbiniekos uzņēmumam ir būtiski, jo tas viss ļauj darbiniekam sajust lojalitāti un piederību. Un tas tiešā veidā ietekmē darbinieka mentālo labsajūtu un darbspējas. “Manuprāt, iekļaujoša organizācijas kultūra un labs vadītājs, kas sniedz nepieciešamo atbalstu un empātiskas rūpes, ir galvenais faktors, kas palīdz mazināt stresu darba vietā,” uzskata Elīna Greiškalne.

NPS-EE-NP-00201


Zemsvītras piezīmes


Jums varētu interesēt...



VitirON Active Suscaps



Atbilstība ir galvenais priekšnoteikums, kas dod mums unikālo iespēju ražot zāles



Mēs veidojam saikni starp laboratorijām un ražotnēm



Veselīgu kopienu veidošana un atbildīga uzņēmējdarbība | Teva



“Teva Baltics” plāno aktīvu globālās ESG stratēģijas ieviešanu vietējā līmenī



Slimnīcas saņēmušas farmācijas kompānijas Teva ziedotās Hydroxychloroquine Sulfate tabletes cīņai...



Būt līderiem - tā ir liela atbildība par pacientiem



Sadarbība, lai taupītu ūdeni



Farmaceitu un aprūpētāju sadarbība Kanādā



Pacientu atbalsts neaprobežojas ar palīdzību fizisku simptomu gadījumā