Mēs visi to esam dzirdējuši. Patiesībā, iespējams, pēdējo nedēļu laikā mēs katrs to reiz esam teicis:
Mēs dzīvojam neparastā laikā.
Kad jaunā koronavīrusa dēļ daudzās valstīs ir izsludināta mājsēde un cilvēki no mājām drīkst iziet tikai dažu ļoti specifisku iemeslu dēļ, daudzi cilvēki cenšas aprast ar jauno „normālo” situāciju.
Dažiem no mums šķiet, ka vēsture atkārtojas. Cilvēkiem, kuriem ir ārstēts vēzis vai bijuši citi hroniski fiziski vai garīgi veselības traucējumi, pašizolācija, sociālā distancēšanās un karantīna nešķiet nekas jauns.
Mēs to jau esam piedzīvojuši. Mums šāda situācija ir pazīstama.
No tā nekļūst vieglāk, tas tikai nozīmē, ka mūsu rīcībā ir dažas cīņas metodes neparastajai situācijai, kurā kāda no valstīm var atrasties.
Man krūts vēzi diagnosticēja 2015. gadā. Tad sākās ķīmijterapija, kas novājināja manu imūnsistēmu un lika cīnīties ar neitropēnisku sepsi ne vienu reizi vien, turklāt tika veiktas desmit operācijas, kuru dēļ reizēm biju darba nespējīga vairākas nedēļas. Es saskatu daudzas paralēles starp to savādo laiku un šobrīd notiekošo.
Kopš aktīvās terapijas beigām ir pagājuši četri gadi, un es nekad nebiju domājusi, ka man atkal nāksies sevi ierobežot, atrodoties sava jaukā dzīvokļa četrās sienās. Es esmu ļoti pateicīga par savu veselības stāvokli un to, ka netieku pieskaitīta riska grupai, taču Apvienotās Karalistes premjerministra Borisa Džonsona paziņojums par mājsēdi izraisīja zināmu paniku.
Es jutu, ka pietuvojos sliktas garīgās veselības tumšajam biezoknim.
Taču vēža slimniekiem jau ir bijis ģenerālmēģinājums ar rekvizītiem un tagad viss notiek uz skatuves, kur tiek spēlēta īstā izrāde. Taču šoreiz mēs šādā situācijā esam nokļuvuši kopā, tāpēc izolācijas un vientulības sajūta nav tik izteikta.
Noturība un pēctraumatiskā izaugsme, ko apguvu pēdējā pašizolācijas reizē, ļauj man ieņemt pareizu nostāju, lai pārciestu šo vētru un palīdzētu to pārciest arī citiem. Ko es uzzināju par savas garīgās veselības uzturēšanu pēdējā pašizolācijas reizē? Ko es jums varu pateikt par garīgās veselības uzturēšanu šajā neskaidrajā laikā?
Viena no pirmajām lietām, ko trauksme paralizē, ir elpošana. Satraukumā vai trauksmes gadījumā elpošana var kļūt vai nu sekla,vai arī mēs to cenšamies aizturēt, radot dažāda veida fizioloģisku ietekmi.
Dziļa un apzinātāka elpošana ir viens no labākajiem stresa mazināšanas instrumentiem, un tas patiešām noder, kad joņo domas un dauzās sirds.
Dziļa elpošana sūta galvas smadzenēm vēstījumu atslābināties. Lielisks veids, kā atgriezties savā ķermenī, palēnināt sirdsdarbību un pazemināt asinsspiedienu, ir iespēja uz mirkli apstāties un koncentrēt uzmanību uz maksimālu ieelpu un maksimālu izelpu. Izmēģiniet to tagad. Lasot atlikušo raksta daļu, elpojiet lēnāk un nomierinieties.
Pandēmijas laikā ir svarīgi uzzināt jaunākās ziņas un informāciju par pasaulē notiekošo, taču pastāvīga jaunāko ziņu pārskatīšana tālruņa lietotnēs nelabvēlīgi ietekmē garīgo veselību.
Nepārtraukta sociālo mediju ierakstu ritināšana nav daudz labāka. Pat neapzinoties, mēs no izlasītā uztveram ļoti daudz. Tādēļ apsoliet sev ziņas vai ierakstus sociālajos tīklos dienā pārbaudīt tikai noteiktu skaitu reižu. Ja varat, izslēdzat tālruni.
Galvenā atšķirība starp laiku, kad es pēdējo reizi biju izolēta, un situāciju, kurā mēs šobrīd atrodamies, ir tā, ka mēs visi esam „vienā laivā”. Es pazīstu tikai dažus cilvēkus, kuriem nācās piedzīvot to pašu, ko vēža ārstēšanas laikā piedzīvoju es. Taču tagad neatkarīgi no tā, kā jūs jūtaties, noteikti ir vēl kāds, kurš jūtas tāpat.
Sazinieties ar saviem draugiem un ģimenes locekļiem. Pat ja nevarat viņus satikt klātienē, bažu pārrunāšana un sajūtu iztirzāšana ir labākais veids, kā tikt galā ar, iespējams, vienu no sarežģītākajiem un nedrošākajiem periodiem mūsu dzīvē.
Šobrīd daudziem no mums ir ierobežots ārpus telpām pavadāmais laiks, un dažiem cilvēkiem, kuri glābjas no koronavīrusa, vispār nav atļauts iet ārā. Taču, ja jūs varat, ir svarīgi iet ārā (saskaņā ar valstī spēkā esošajiem ieteikumiem) un izkustināt ķermeni. Sajust svaigu gaisu uz ādas un to, kā saule silda muguru, ir dziedinoši, īpaši tad, ja daudz laika pavadām telpās.
Ir neskaitāmas lietotnes un tīmekļvietnes, kā arī tiešsaistē pieejami videomateriāli, kas var jums palīdzēt būt fiziski aktīvam ārpus telpām, lai uzlabotu noskaņojumu. Nosakiet dienā laiku, kad varat uzņemt svaiga gaisa un D vitamīna devu, un ievērojiet to. Ja atrodaties karantīnā, atveriet logu un stāviet vai sēdiet pie tā, cik ilgi vien iespējams. Svaigs gaiss maina garastāvokli.
Dažkārt nav iespējams izvairīties no negatīvām sajūtām, un patiesībā izvairīšanās no tām situāciju var pasliktināt vēl vairāk. Ir svarīgi apzināties, kā jūs jūtaties, un atgādināt sev, ka nav pareiza vai nepareiza veida, kā justies šajā neparastajā situācijā.
Atcerieties, ka kādu dienu svārsts virzīsies atpakaļ un viss nokārtosies. Mēs atkal priecāsimies un smiesimies skaļāk, nekā spējam iedomāties. Mēs redzēsim sauli un varēsim ārā pavadīt visu dienu. Mēs izturēsim. Un šajā laikā mēs būsim daudz uzzinājuši paši par sevi.
NPS-LV-NP-00024 2021. gada marts