Maldīgie priekšstati par sirds slimībām

Getty Images / SDI Productions

Vai esat gados jauns cilvēks, kuram ir sirds un asinsvadu slimība? Cik bieži kāds ir bijis šokā uzzinot, ka jums jūsu vecumā ir problēmas ar sirdi?

Daudzi cilvēki diez vai var noticēt, ka es 38 gadu vecumā piedzīvoju sirdslēkmi. Es saskāros ar skepticismu pat tad, kad atrados slimnīcā pēc sirdslēkmes!

Ņemot vērā manu pieredzi, es zinu, ka ir ļoti svarīgi strādāt pie tā, lai mainītu valdošos uzskatus, ka sirds un asinsvadu slimības diagnosticē tikai noteikta vecuma cilvēkiem. Tas ir diezgan bieži sastopams maldīgs priekšstats, kas kaitē sabiedrībai un var radīt būtiskas sekas.

“Pārāk jauna”, lai būtu sirdslēkme

Es atrados intensīvās terapijas nodaļā pēc smagas sirdslēkmes 2014. gadā. Māsiņas un ārsti nāca uz manu palātu, lai pateiktu, ka esmu galvenais sarunu temats slimnīcā. Neviens neticēja, ka 38 gadus jaunai sievietei tikko bija sirdslēkme!

Es patiesībā arī pati nespēju tam noticēt. Es biju domājusi, ka sirdslēkmes piemeklē tikai gados vecākus cilvēkus. Pareizi?

Nepareizi.

Pāris mēnešus pēc sirdslēkmes tētis aizveda mani uz slimnīcu, lai pieteiktos sirds rehabilitācijas programmai. Mēs bijām uzgaidāmajā telpā, kad māsiņa iznāca ar mums aprunāties. Viņa uzreiz vērsās pie mana tēva un vaicāja, vai viņš ir pacients.

Uzzinot, ka tā esmu es, māsiņa bija ļoti apmulsusi. Jā, mums ar tēvu ir vienāds uzvārds, bet viņa, tāpat kā citi, bija paļāvusies uz plaši izplatītiem pieņēmumiem par sirds slimnieku vecumu.

Iesākumā dalība sirds rehabilitācijas programmā apstiprināja manus uzskatus, ka sirds slimības ir tikai gados vecākiem cilvēkiem. Galu gala es biju jaunākā dalībniece šajā programmā!

Man tika veltīta liela uzmanība, un citi pacienti bija pārsteigti par mani un izrādīja lielu interesi. Viņi vēlējās saprast, kāpēc esmu šeit. Es taču biju krietni jaunāka par viņiem!

Šī pieredze man lika justies nedaudz apmulsušai. Vai gados jauniem cilvēkiem būtu jādomā, ka viņiem nav jāpiedalās sirds rehabilitācijas programmā? Vai arī stereotipi tiešām izrādījās pareizi?

Apzināšanās, ka neesi viens

Galu galā manai sirds rehabilitācijas programmai pievienojās vēl kāds gados jauns cilvēks. Viņam bija veikta sirds vārstuļa nomaiņa saistībā ar iedzimtu sirds slimību, kas bija prasījusi ārstu uzraudzību visu viņa dzīves laiku.

Vecākajiem pacientiem tas bija ļoti noderīgi redzēt, ka sirds problēmas ir arī jaunākajai paaudzei. Cerams, ka tas viņiem bija izglītojoši.

Man tas bija kā mierinājums, jo es satiku kādu, kurš bija manā vecumā un ar sirds problēmām. Vēlāk grupai pievienojās vēl viens jauns vīrietis, kuram bija nepieciešama sirds vārstuļa nomaiņa. Tagad grupā bez manis bija jau divi jauni cilvēki, tādējādi mainot uzskatus par sirds slimību saistību ar cilvēka vecumu!

Kopš tā laika esmu satikusi daudzus mana vecuma cilvēkus, kas piedzīvojuši cīņu ar sirds slimību. Tagad es jūtos tā, it kā es būtu daļa no maza kluba.

Un zināt ko? Neviens no mums nevērtē otru pēc vecuma, jo mēs zinām, ka sirds slimības skar ne tikai vecāka gadagājuma cilvēkus.

Priekšstatu maiņa par sirds slimībām

Šie priekšstati ne tikai atsvešina jūs, bet var būt arī bīstami. Jo īpaši tad, ja tas notiek medicīnas profesionāļu vidē.

Daži draugi man stāstīja, ka devušies pie ārsta ar aizdomām par sirds kaiti, bet viņiem teica, ka ir “pārāk jauni”, lai satrauktos par ko tādu, un simptomi netika ņemti vērā, kā arī netika pārbaudīts, vai tiešām nav kādas problēmas.

Tas mani sadusmoja, jo arī saskāros ar tādu pašu situāciju.

Gadu pirms sirdslēkmes man bija abpusēja potīšu tūska. Kāju pietūkums ir klasisks sirds slimību simptoms.

Es apmeklēju kardiologu, primārās aprūpes ārstu un pat reimatologu, lai noteiktu cēloni kāju pietūkumam. Sirds tika pārbaudīta, bet galu galā pateica, ka man esot artrīts, jo nekādu citu slimību man nevarot atrast.

Es viņiem pastāstīju par savas ģimenes vēsturi saistībā ar sirds slimībām, kā arī to, ka man jau iepriekš ir diagnosticēts augsts holesterīna līmenis un augsts asinsspiediens – tie visi ir sirds slimību riska faktori.

Es viņiem arī pastāstīju par elpas trūkumu, kas rodas, kad kāpju pa trepēm un tāpēc izvēlos liftu, lai kur dotos. Tas ir vēl viens sirds slimību simptoms.

Ārsti vēl joprojām apgalvoja, ka esmu “pārāk jauna”, lai uztrauktos un ka mans veselības stāvoklis noteikti nav saistīts ar sirdi. Man nekad netika parakstītas zāles un es uzticējos ārstiem. Viņi mani pārliecināja un ļāva man domāt, ka viss ir vislabākajā kārtībā un man nav iemesla uztraukties.

Pēc gada es piedzīvoju sirdslēkmi, un kopš mani ārstē, man vairs nav bijusi abpusējā kāju tūska.

Patiesība par sirds slimību

Cilvēkiem, sasniedzot 60 gadu slieksni, sirds slimības ir sastopamas piecas reizes biežāk, nekā cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 30 un 40 gadu slieksni. Taču jebkurā gadījumā sirds slimība var rastiesjebkura vecuma cilvēkam.

Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centru datiem gandrīz 5% amerikāņu vecumā līdz 45 gadiem un 12% amerikāņu vecumā no 45 līdz 64 gadiem, ir noteikta sirds slimības diagnoze.

Cilvēkus, kuriem ir sirdsdarbības traucējumiem atbilstoši simptomi, nevajadzētu ignorēt tikai tāpēc vien, ka viņi ir “pārāk jauni”. Šāds priekšstats var būt apdraudējums pacientiem, jo viņi var nesaņemt vajadzīgo aprūpi, kas palīdzētu viņus pasargāt.

Dažreiz es domāju par to, vai manu sirdslēkmi būtu bijis iespējams novērst, ja mani uztvertu nopietni un īstenotu attiecīgo ārstēšanas plānu. Tika bojāti 20% no manas sirds.

Ir pagājuši pieci gadi, kopš es piedzīvoju sirdslēkmi. Es vairs neesmu rehabilitācijas programmā, bet man joprojām ir sirds un asinsvadu slimība, un es lietošu zāles visu savu atlikušo dzīvi.

Pēc pārdzīvotās sirdslēkmes man ir konstatēts 2. tipa cukura diabēts. Es regulāri apmeklēju kardiologu, kurš man izglāba dzīvību, un tagad manā sirdī ir ievietots stents. Es raizējos, ka tas varētu izkrist un es zinu, ka laika gaitā man to nāksies nomainīt.

Atziņas

Katrs organisms ir atšķirīgs. Man bija sirdslēkme 38 gadu vecumā. Ir jāpārtrauc ticēt šiem stereotipiem un sirds slimību simptomi jāuztver nopietni neatkarīgi no cilvēkavecuma.

Lūdzu, palīdziet saviem mīļajiem apzināties, ka sirds slimības skar arī gados jaunus cilvēkus. Es esmu dzīvs piemērs.

LA/TV/20/0011 Jūlijs 2020


AVOTI

Šis raksts man šķita:


Jums varētu interesēt...


article

Kā cukura diabēts var ietekmēt sirdsdarbību

Robs Obejs

article

Īsa pamācība ceļošanā, ja ir sirds mazspēja

Robs Obejs

article

Problēmas, kas saistītas ar pacientu līdzestību sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā

Teva

article

Kā sirds slimības ir mainījušas manu dzīvi? Vai es varēju to novērst?

Teva

article

Trauksmes un depresijas mazināšana sirds slimniekiem

Teva

article

Mana asinsspiediena žurnāls

Teva

article

5 veidi, kā aprūpētāji var palīdzēt pēc sirdslēkmes

Kimbija Jagnandāna

article

6 padomi, kā pēc sirdslēkmes ievērot jauno uztura plānu

Kimbija Jagnandāna

article

6 veidi, kā pēc sirdslēkmes atgūt savā dzīvē pozitīvu noskaņojumu

Kimbija Jagnandāna

article

Pārdzīvot sirdslēkmi un mācīties sākt dzīvi no jauna

Džefs Brīss