Desmit veidi, kā palīdzēt hroniski slimam tuviniekam

Getty Images / urbazon

Bieži vien ir grūti iedomāties, ko darīt, kad draugam neklājas viegli. Cilvēki mēdz justies bezpalīdzīgi, kad kādam citam klājas slikti. Kā izrādīt to, ka esat gatavs atbalstīt un jums nav vienalga?

Man ir vairākas hroniskas slimības, un pat es ne vienmēr zinu, kā rīkoties šādās situācijās. Taču gadu gaitā man ir radušās dažas idejas, kā atbalstīt draugus, kad viņu pašsajūta nav pietiekami laba. Tās ir lietas, kuras es novērtētu, atrodoties līdzīgā situācijā.

Vienkārši esiet blakus

Dažkārt cilvēki jūtas labāk, ja kāds cits vienkārši ir blakus. Viņi var nevēlēties sarunāties, tomēr jutīsies labāk, ja jūs būsiet turpat tuvumā. Ja tas tā ir, kāpēc gan nestrādāt no tuvinieka mājām? Tad viņš zinās, ka esi tuvumā, ja tu viņam būtu vajadzīgs, bet nav nepieciešams tevi izklaidēt.

Ja pats nevarat būt klāt, dažkārt telefonsaruna, īsziņa vai “patīk” atzīme sociālajos tīklos liecinās, ka jūs domājat par šo cilvēku un piedāvājat savu atbalstu.

Nosūtiet ziņu – īstu pastkartīti

Ja dzīvojat tālu, kartītes nosūtīšana var būt lieliska ideja. Īsta kartīte tiešsaistes pasaulē var nozīmēt daudz, sniedzot saņēmējam kaut ko taustāmu, ko turēt savās rokās. Kuram gan nepatīk saņemt kaut ko personīgu savā pastkastītē?

Palīdziet mājas darbos

Ja varat veltīt pāris stundu laika, lai palīdzētu draugam mājas darbos, tas var nozīmēt ļoti daudz. Kad jūtos slikti, man vismazāk gribas darīt mājas darbus. Ir lieliski, ja kāds ierodas mazliet palīdzēt.

Līdz ar to slimniekam ir mazāk raižu un vairāk iespēju censties atslābināties. Haoss dzīvesvietā neveicina atveseļošanos, bet tīra un kārtīga vide var nomierināt satrauktu prātu.

Nenovērtējiet par zemu mājās gatavotas maltītes spēku

Ja gatavojat ēdienu, kādēļ nepagatavot to vēl vienam cilvēkam?

Kad jūtos slikti, es ļoti bieži vienkārši pasūtu ēdienu, kas parasti nemaz nav veselīgs.

Pāris pašgatavotu maltīšu nogādāšana draugam ir lielisks veids, kā izrādīt rūpes. Un jūsu tuvinieks būs pateicīgs, ka viņam ir kvalitatīvs ēdiens, ko var vienkārši uzsildīt un ēst.

Sagatavojiet aprūpes komplektu

Ja savas rūpes vēlaties izrādīt ar dāvanām, jūs vienmēr varat sagatavot aprūpes komplektu. Varat būt radošs un, zinot tuvinieka vēlmes, sakomplektēt tieši viņam pielāgotu dāvanu kastīti.

Jūs varat izdarīt vēl vairāk un pasniegt ar patīkamām atmiņām piepildītu kārbu, ko varēs pārskatīt, kad vien vēlēsies. Ievietojiet tajā fotogrāfijas no priecīgiem brīžiem, liecības par kopā pavadīto laiku un ziņas no tuviniekiem.

Izvediet tuvinieku ārā

Dažkārt pat vismājīgākajos mitekļos var būt nomācoša sajūta un nokļūšana ārpus mājām var darīt brīnumus. Izejiet kopā ar draugu no mājām – dodieties pastaigā, apmeklējiet kādu izklaides vietu, ejiet uz kino vai ieturiet maltīti ārpus mājas. Tas var palīdzēt stiprināt garu un sagādāt patīkamas atmiņas.

Patiesi ieklausieties

Man patiešām palīdz, ja jūtu, ka manī ieklausās. Sajūta, ka kāds tevi dzird un pieņem, palīdz apjaust, ka neesi viens.

Ieklausieties savā draugā. Nebaidieties uzdot jautājumus – tā varat palīdzēt slimniekam izteikt savas domas, turklāt šāda rīcība parāda, ka jums interesē, kas viņam sakāms. Iespējams, ka jums nebūs, ko piebilst, un tas ir normāli. Patiesībā tas nav padomu sniegšanai piemērots laiks. Pietiek ar to, ka ļaujat slimniekam izrunāties.

Izglītojieties

Gan klātienē, gan tiešsaistē ir pieejams daudz informācijas. Palūdziet informatīvus bukletus ārstam, apmeklējiet uzticamas veselības tēmai veltītas tīmekļa vietnes un pacientu organizācijas, kā arī pievienojieties slimībai specifiskiem atbalsta forumiem, lai uzzinātu vairāk par tuvinieka slimību.

Informācija par simptomiem, cēloņiem un ārstēšanu var palīdzēt jums labāk izprast tuvinieka piedzīvoto un padarīt jūs par labāku sabiedroto.

Iedrošiniet tuvinieku saņemt nepieciešamo palīdzību

Bieži cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem ir grūti lūgt palīdzību. Mēģiniet palīdzēt viņiem vērsties pēc palīdzības pie speciālista. Ierosiniet, ka varat aiziet līdzi uz pirmo apmeklējumu, un atgādiniet, ka palīdzības lūgšana ir atbalstāma.

Padomājiet arī par sevi

Rūpējoties par kādu citu, ir ļoti svarīgi neaizmirst arī sevi. Bieži vien hronisko slimnieku tuvinieki tik ļoti nododas konkrētā pacienta aprūpei, ka atstāj novārtā savu fizisko un garīgo veselību.

Nebaidieties nospraust robežas un pateikt nē. Arī jūsu labsajūta ir svarīga, un jūs nevarat parūpēties par citiem, ja pats esat izdedzis.

 

NPS-LV-NP-00029 2021. gada augusts

Šis raksts man šķita:


Jums varētu interesēt...


article

Kā atvieglot aprūpi Jums un Jūsu tuviniekiem

Robs Obejs

article

3 ieteikumi aprūpētājiem komunikācijai ar aprūpējamajiem

Marks Lorenss

article

Četras īpašības, kas piemīt labam klausītājam

Keta Naiša

article

Dusmas un šaubas, kļūstot par aprūpētāju ļoti jaunam

Dens Hārdings

article

Izaicinājumi un prieka mirkļi aprūpētāja ikdienā

Tīna Geitsa

article

Aprūpe un draudzība: vientuļā mīlestība

Tīna Geitsa

article

Just stabilitāti un būt pateicīgam: Kā aprūpētājiem tikt galā jaunās pasaules kārtības apstākļos

Sūzena Vaita

article

Kad kāds tev ļoti tuvs cilvēks aizmirst, kā tevi sauc

Sūzena Vaita

article

Četri padomi, kā būt par aprūpētāju nevis kontrolējošu fanātiķi

Marks Lorenss

article

Seši veidi, kā tikt galā situācijās, kad jūsu mīļotais cilvēks dusmojas

Sūzena Vaita