Ārstē zāļu aktīvā viela, nevis iepakojums

Cik bieži, iegādājoties zāles, lūdzat farmaceitam piedāvāt alternatīvu? Ja izteiksiet šādu vaicājumu, farmaceits uz letes noliks pēc izskata dažādas zāļu kastītes, kuru cena var atšķirties. Patentbrīvās zāles var būt pat četrreiz lētākas nekā oriģinālās zāles 01.

Slimību ārstē zāļu aktīvā viela

Neliels ieskats zāļu pasaulē: kas ir kas? Zāles sastāv no aktīvās vielas, kas ārstē slimību, un no neaktīvajām vielām jeb palīgvielām (krāsvielām, smaržvielām, saistvielām u.c.). Kad tirgū parādās jaunas zāles, tām tiek piešķirta patenta aizsardzība, kas nodrošina monopolstāvokli. Eiropā patentu parasti piešķir uz desmit gadiem, lai kompānija, kas izgudrojusi oriģinālās zāles, varētu atgūt jaunā medikamenta izveidē ieguldīto naudu. Kad patenta aizsardzība beidzas, arī citi zāļu ražotāji var sākt ražot zāles, kas tādā pašā daudzumā satur to pašu aktīvo vielu. Tāpēc vienām un tām pašām zālēm var būt dažādi ražotāji, nosaukums, izskats, iepakojums, tomēr viena un tā pati aktīvā jeb darbīgā viela. Patentbrīvajām zālēm ir tāds pats aktīvo vielu sastāvs un zāļu forma (tablete, kapsula, sīrups, ziede u.c.) kā oriģinālajām zālēm. Arī to kvalitāte, drošums un efektivitāte līdzinās oriģinālajām zālēm, tāpēc šie medikamenti ir savstarpēji aizvietojami jeb kā farmācijā saka — bioekvivalenti 02.

Patentbrīvās zāles un oriģinālās zāles tiek ražotas pēc vienādiem kvalitātes standartiem, un tās uzrauga Eiropas Zāļu aģentūra un ASV Pārtikas un zāļu pārvalde 01 03 04.

Patentbrīvās zāles ir vairākas reizes lētākas nekā oriģinālās zāles 01, jo ražotājam nav nepieciešams ieguldīt līdzekļus aktīvās vielas molekulu izgudrošanā un atkārtoti pierādīt tās darbību. Tajā pašā laikā patentbrīvo zāļu ražotājiem ir jāveic bioekvivalences pētījumi — jāpierāda, ka, lietojot vienādas patentbrīvo un oriģinālo zāļu devas, cilvēka organismā nonāk tāds pats aktīvās vielas daudzums.

Teva medikamentu iepakojums novertets 12 PASAULES VALSTIS

Lejupielādētu PDF

 
Pasaules tendence — ārsti receptē raksta zāļu aktīvo vielu

Daudzviet pasaulē ierasts, ka ārsti receptē raksta zāļu aktīvo vielu, nevis konkrēta ražotāja zāļu nosaukumu. Tāpat daudzas valstis ievieš regulējošus mehānismus, lai veicinātu patentbrīvo zāļu lietošanu. Šāds mehānisms darbojas arī Latvijā. Kompensējamo zāļu receptē ārsti raksta zāļu aktīvo vielu, savukārt farmaceiti aptiekā izsniedz lētākās no līdzvērtīgas efektivitātes zālēm. Tāda pati kārtība ir arī Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Francijā, Lielbritānijā, Zviedrijā, Somijā, Nīderlandē, Spānijā un citās valstīs 05.

Šādi mehānismi tiek ieviesti tāpēc, ka aug izdevumi par veselības aprūpi. Kāpēc maksāt vairāk par līdzvērtīgām zālēm, no kurām ieguvums ir vienāds? Turklāt šādi valsts var atvēlēt vairāk līdzekļu citām veselības aprūpes vajadzībām, piemēram, valsts kompensējamajām zālēm, jaunām diagnozēm, ko iekļaut valsts kompensējamo diagnožu sarakstā, vai jaunākiem un sarežgītākiem medikamentiem.

Iepakojumam ir nozīme

80 % no informācijas par apkārtējo pasauli mēs uztveram un atmiņā saglabājam ar redzes palīdzību 06.

Pētījumi rāda, ka zāļu iepakojuma izskats var ietekmēt to, vai zāles tiks lietotas droši un pareizi. Trešdaļā gadījumu no visām reizēm, kad zāles lietotas kļūdaini, iemesls ir iepakojums un zāļu etiķete: apjukumu radījuši līdzīgi medikamentu iepakojumi, etiķete pārāk sīkā drukā, krāsu kontrasta trūkums uz zāļu kastītes u.c. 07

STARPTAUTISKS PETIJUMS. Ka pacienti, farmavieti, arsti noverte Teva zalu iepakojumu?

Lejupielādētu PDF

 
Teva
jaunie zāļu iepakojumi ļauj zāles lietot droši un pareizi

Farmācijas kompānija Teva veica starptautisku starpkultūru pētījumu, lai noskaidrotu, ko pacienti, ārsti un farmaceiti sagaida no zāļu iepakojuma un kā vērtē Teva zāļu iepakojumus. Pētījuma ietvaros 12 pasaules valstīs tika aptaujāti vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku: pacienti, slimnieku aprūpētāji, farmaceiti un ārsti.

Kāds ir viņu viedoklis par zāļu iepakojumiem? Izrādās, cilvēki mēdz uz zāļu kastītēm paši līmēt norādes ar zāļu nosaukumu, devu un kaiti, kam zāles paredzētas, jo uz iepakojumiem šī informācija ne vienmēr norādīta skaidri. Nepatīk, ja uz iepakojuma ir pārāk daudz informācijas pārāk sīkā drukā. Ir svarīgi, lai vajadzīgās zāles būtu viegli atrodamas starp citiem iepakojumiem un lai kastītes izmērs būtu ērts uzglabāšanai. Skaidrība, drošība, uzticamība ir vērtības, kas svarīgas zāļu lietošanā. Iepakojumam ir jāpalīdz zināt, ka lietoju pareizās zāles un kad tās jālieto, kā arī zālēm jābūt ērti uzglabājamām.

Ņemot vērā pētījuma rezultātus, uzņēmums Teva ir izstrādājis jaunu iepakojumu dizainu, kas radīts, domājot par pacientu un veselības aprūpes speciālistu ērtību. Starptautiskā pētījumā ¾ aptaujāto norādīja, ka Teva jaunais iepakojumu dizains ir unikāls iepretī citu medikamentu iepakojumiem. 96 % aptaujāto uzskatīja, ka svarīgā informācija uz Teva zāļu kastītēm ir viegli saprotama un nolasāma. Iepakojumus ļoti augstu novērtēja kā ārsti un farmaceiti, tā arī pacienti.

Uz jaunā Teva zāļu iepakojuma informācija ir sakārtota pēc svarīguma.

  • Produkta nosaukums ir viegli salasāms.
  • Katram produktam ir atšķirīga krāsa.
  • Zāļu stiprums ir labi saskatāms kontrastējošas krāsas aplī.
  • Ikona palīdz viegli atpazīt zāļu formu.
  • Uz katras no iepakojuma skaldnēm ir skaidri norādīta svarīgākā informācija par produktu.
  • Iepakojuma aizmugurē paredzēta vieta papildu informācijas ierakstīšanai.

Lejupielādētu PDF

 

Iepakojumi, kas radīti, domājot par jums!

Lasiet rakstu “Oriģinālās un patentbrīvās zāles: mīti un patiesība par zāļu cenu

NPS-EE-NP-00041

Šis raksts man šķita:


Zemsvītras piezīmes

  1. Back to contents.

    Generic Drugs: Questions&Answers. FDA. Content current as of 03/16/2021. https://www.fda.gov/drugs/frequently-asked-questions-popular-topics/generic-drugs-questions-answers

  2. Back to contents.

    Biedrības “Veselības projekti” un Zāļu Valsts aģentūra. http://www.generiskaszales.lv/pacientiem

  3. Back to contents.

    Questions and answers on generic medicines. European Medicines Agency. https://www.ema.europa.eu/en/glossary/generic-medicine

  4. Back to contents.

    Myths, questions, facts about generic drugs in EU, C. Baumgärtel, Generics and Biosimilars Iniative Journal, Generics and Biosimilars Initiative Journal (GaBI Journal), 2012; 1(1): 34. http://gabi-journal.net/myths-questions-facts-about-generic-drugs-in-the-eu.html

  5. Back to contents.

    Medicines Reibursement policies in Europe, World Health Organisation, 2018

  6. Back to contents.

    Journal of Behavioral Optometry. Children’s Vision Care in the 21st Century & Its Impact on Education, Literacy, Social Issues & the Workplace: A Call to Action

  7. Back to contents.

    Javier de la Fuente. Laura Bix. A Tool for Designing and Evaluating Packaging for Healthcare Products. Journal for Patient Compliance, 2011


Jums varētu interesēt...


article

Zāļu lietošana pēc ārsta norādījumiem | Teva

Teva

article

Kā samazināt terapijas izmaksas?

Teva

article

Oriģinālās un patentbrīvās zāles: mīti un patiesība par cenu

Teva

article

5 iemesli, kāpēc patentbrīvās zāles lietosim arvien plašāk

Teva